KIRŞEHİR SEVA AHLAK, KÜLTÜR VE ÇEVRE DERNEĞİ  DAİMA HALKIN VE HAKK'IN HİZMETİNDE..
Üyelik Girişi
UFKA YOLCULUK-7 BAŞVUR

Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret132061
KURAN-I KERİM YARIŞMASI KAYITLARINDA SON GÜNLER
KIRŞEHİR SEVA AHLAK KÜLTÜR ve ÇEVRE DERNEĞİ ,TÜRKİYE GENELİ DÜZENLENEN KUR’AN-I KERİM MEALİ YARIŞMASINI KIRŞEHİR’DE DÜZENLİYOR.

Başvuru Adresi ve Ayrıntılı Bilgi:  www.ufkayolculuk.com

-250 BİN KİŞİ KURAN-I KERİMİ ANLAMAK İÇİN YARIŞACAK

-MEB ONAYLI 250 BİN KİŞİLİK KURAN-I KERİM YARIŞMASI DÜZENLENECEK

-TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KURAN-I KERİM YARIŞMASI KAYITLARI BAŞLADI

Yapılan anket çalışması sonucunda toplumun yüzde 95'inin Kuran-ı Kerimi anlayarak mealiyle okumadığını tespit eden Zinde Gençlik Kulübü, 250 bin kişinin katılacağı meal yarışması düzenliyor. Geçen yıl ilki düzenlenen ve 150 bin kişinin katıldığı yarışmalarda bu sene ilk defa online olarak yurt dışından ve ceza evlerinden de yarışmacı kabul edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da desteğiyle 81 il ve 300 ilçede yapılması planlanan yarışmayı Kırşehir’de SEVA Ahlak Kültür ve Çevre Derneği organize ediyor. 31 Ocak'ta kayıtların son bulacağı yarışmaya, İlköğretim öğrencilerinden  din alimlerine kadar     7 ‘den 70’e herkes katılabilecek.. 9 Mart 2014 tarihinde düzenlenecek sınavda Türkiye geneli ödüllerinin yanı sıra Kırşehir İl ödülleri de verilecek.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Kuranın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği Kuran-ı Kerim Meali Yarışması 9 Mart 2014 tarihinde Türkiye çapında ve internet üzerinden tüm dünyada aynı anda düzenlenecek. Yarışmaya başvuruların  www.ufkayolculuk.com adresinden yapılacağını anlatan Yarışma Sözcüsü Ahmet Bayrak, "Bu alanda yapılmış en geniş kapsamlı organizasyonu düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl ilmihal ve meal olmak üzere toplamda 150 binden fazla kişinin katılımıyla yarışmanın ilkini düzenledik. Bu sene ise sadece meal alanında 250 bin yarışmacıya ulaşmak istiyoruz. İnternet üzerinden 1 Ekimde kayıtlara başladığımız yarışmaya ilgi çok büyük .Kayıtlar şimdiden on binleri geçmiş durumda. Engelliler için özel kabartmalı harflerden oluşan kitapçıklar bastırdık. Yurt dışından katılım için  internet ortamında sınavlar düzenleyeceğiz. Adalet Bakanlığından  cezaevlerinde de yarışma yapmak için izin istedik. Dereceye girenlere, il ödülleri dışında merkezi olarak da para ödülü verilecek.Umre, tablet bilgisayar,akıllı telefon gibi hediyelerin maddi değeri 100 bin TL’yi geçiyor" diye konuştu.

FATİHA'NIN ANLAMINI BİLMİYORUZ

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları olarak düzenlenen organizasyonların bir anket araştırmasıyla ortaya çıktığına dikkat çeken Bayrak, "ANAR şirketine 12 ilde 2 bin 200 kişi üzerinde bir anket çalışması yaptırdık. Bu araştırmaya göre toplumun yüzde 94'ünün evinde Kuran-ı Kerim bulunmakta,buna rağmen manasını anlayarak okuyan kişi oranı yüzde 5'i geçmiyor. Namaz kılanlar Fatiha'yı okuyor ama maalesef 100 kişiden 5 tanesi anlamını biliyor. Biz bu yarışmayla aslında Kuran-ı Kerimin her yaştan insanın rahatlıkla okuyup anlayacağı ve mesajlarının gayet açık olduğunu göstermek istedik. Yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede Kuranı sadece din adamlarının değil herkesin anlayabileceğini göstermek istiyoruz. Sınavlarda her kategori için belirli surelerin mealinden okunmasını ve ne anladığını yazmasını isteyeceğiz. Asla ezber veya teknik sorular olmayacak" diye konuştu.

 

KURAN ÖLÜLERİN ARKASINDAN OKUNMASI İÇİN İNMEDİ

Kuran-ı Kerimde pek çok ayetin başında 'Ey İnsanlar, Ey İman Edenler' ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Bayrak, "Allah (C.C) kutsal kitabımızı herkesin anlayabileceği bir şekilde gönderdi. Fakat maalesef kutsal kitabımızı okuyup yaratanın emirlerine göre yaşamak yerine ya ölülerin ardından ruhuna bağışlamak ya da kutsal gecelerde sevap kazanmak için okuyoruz. Kuran sadece alimlerin anlayacağı seçkin bir zümrenin anlayacağı bir kitap değildir. Toplumdaki Kuran anlayışını değiştirmek ve kutsal kitabımızı herkesin anlayabileceğini göstermek istiyoruz. Örneğin Gençlere yönelik kategoride Yusuf suresini koyduk. Hem kolay anlaması hem de Hz Yusuf'un yerine kendisini koyup ibret alması için. Çocukların kategorisinde ise Lokman suresini koyduk. Anne babaya hürmeti yaratılış gerçeğini, iyiliğin boşa gitmediğini anlasın diye. Büyükler için kendilerine uygun ayetler seçtik.  Yarışmaya her yaş ve eğitim grubundan kişiler katılabilir. Genellikle aileler, anne ,baba ve çocuklar hep beraber katılıyor. " dedi.

Yarışma Takvimi

Başvurular: 1 Ekim- 31 Ocak 2014

Başvuru Adresi ve Ayrıntılı Bilgi:  www.ufkayolculuk.com

Sınav: 9 Mart 2014

Sonuç ve Ödül töreni: 05-12 Nisan 2014

  
1942 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MEC VAKFI KURBAN BAĞIŞI
KAD

VECİZ SÖZLER
CUMA SAYFASI

HELAL VE SAĞLIKLI GIDA

SON PEYGAMBER PLATFORMU

AKRA FM

Feyz-ül Furkân Meal Dersleri

FACEBOOK
KURBAN ORGANİZASYONU

Kişisel Gelişim ve Yönetim

7 MİLYAR ÜMMET 7 MİLYAR KELİME-İ TEVHİD SALAVAT