KIRŞEHİR SEVA AHLAK, KÜLTÜR VE ÇEVRE DERNEĞİ  DAİMA HALKIN VE HAKK'IN HİZMETİNDE..
Üyelik Girişi
UFKA YOLCULUK-7 BAŞVUR

Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret132062
Türkiye, Enerjide Oyun Kurucu Olabilir Mi?Enerji Verimliliği Derneği(ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Mustafa Uysal, Bursa İlim Kültür Ahlak Çevre Derneği (BİKAÇED) ve Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD)’in katkılarıyla düzenlenen “Türkiye, Enerjide Oyun Kurucu Olabilir mi?” konulu konferans programında konuştu. 

ENVERDER niye var?

ENVERDER’in kurulma felsefesinden söz eden Uysal, “Biz enerjiyi tanıtmaya çalışıyoruz. Yaygın anlayışın aksine  enerji tasarrufunu değil; enerji verimliliğini öneriyoruz” dedi. Uysal, bunun gerekçesi olarak da, küresel iklim değişikliği ,artan enerji ihtiyacı ,artan enerji maliyeti, yenilenebilir enerji kaynakları, yeni ürün geliştirme ihtiyacı ve dünya ekonomisinin bu yönde ilerlemesini gösterdi. 

Türkiye enerjide ne yapabilir?

Uysal, “Türkiye, Enerjide Oyun Kurucu Olabilir mi?” kavramının, “hadi canım sen de!” denilip geçilemeyecek kadar önemli olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Enerji konusunda kuralları dünyanın büyük devleri koyuyor, güçlü olan kuralları koyuyor, diğerleri onu takip ediyor, rüzgar ve güneşle ve suyla yeni bir enerji piyasası oluşuyor, sanılanın aksine dünya enerji ihtiyacında 2030 yılında fosil yakıtlar dediğimiz benzin-motorin-gaz gibi türlerinden vazgeçemeyecektir, ekonomisi gelişen Türkiye, Brezilya, Hindistan, Meksika gibi ülkelerin 2002’de %59 olan enerji ihtiyacı 2030’da %85 olacaktır.'' 

Enerji oyununu “yedi kız kardeş” kuruyor?

Mustafa Uysal,“Exxon, Shell, BP, Gulf, Texaco, Mobil, Chevron” un  dünyada yedi kız kardeş olarak bilinen güçlü tekellerin uzun yıllardır verimli petrol bölgelerini ve bunlardan üretilen petrolün %80’ini elinde bulundurduğunu,2003’te 1,3 dolar olan petrolü dışarıya 38 dolar gibi yüksek bir fiyata sattıklarını, dünyadaki savaşlarda, Arap Baharı’nda, yıkılan-kurulan ülkelerin(Gabon, Sudan, Libya…)kaderinde bu yedi kız kardeşin büyük rol oynadığını kaydetti.

Uysal'ın diğer tespitleri ise şöyle: 

İran, oyuna giriyor!

İran’ın daha önce ülkesinden çıkardığı bu güçlü petrol devlerini ilişkilerin normalleşip enerji önemli bir oyuncu olmak için tekrar ülkeye çağırdığını görüyoruz. 

Üç Silahşörler:

“Gazprom, CNPC ve Petrobras”

Bunlar, dünya doğalgaz ihracatının %20’sini karşılıyor.

Dünyada en stratejik oyun enerjidir. 

Türkiye’nin oyunu nedir?

Enerjide kendine yetmek, köprü ve yol geçişlerinde ulaşım payı almak, fiyat dalgalanmalarını tüketiciye yansıtmamak, enerji verimliliği ile israfı önlemek, enerji kaynaklarının çeşitliliğini artırmaktır.

Türkiye, enerji politikalarını dengeli ve geliştirerek yürütüyor. BTC, TANAP, NABUCCO, nükleer enerji, Kuzey Irak politikası gibi hedeflerle rolünü etkinleştirmeye çalışıyor. 

Türkiye oyunu kurmak için ne yapmalı?

Yenilenebilir enerji, yerli kömür kaynakları, nükleer enerji, enerji verimliliği, alternatif enerji üretime alınması şart. 

Oyunun kuralını koymak için;

Dünya siyasetini bilmeli, kayagazı ile yeni enerji sahası açmalı, Afrika’daki enerji savaşlarında aktif rol almalıyız. 

Sonuç ne?

Türkiye’nin kendi enerji programını oluşturmasıyla, kendine yeten bir ülke olarak kendi siyasi programını belirleyerek 2030 yılında rol belirlemek için “yeni kaynaklar, yerli teknoloji, istikrar, verimlilik ve yerli kaynaklar” la enerji oyununda önemli oyuncu olacaktır...

Dr. Mustafa Uysal’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Budak konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek, Dr. Mustafa Uysal’a bir plaket takdim etti.

Görsellere ulaşmak için TIKLAYINIZ


“Bir Fidan Borcun Var” kampanyamıza fidan bağışlarınızla katılarak destek verebilirsiniz.
Hesap numaralarımıza ulaşmak için tıklayınız.

www.cekud.org.tr

  
1589 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MEC VAKFI KURBAN BAĞIŞI
KAD

VECİZ SÖZLER
CUMA SAYFASI

HELAL VE SAĞLIKLI GIDA

SON PEYGAMBER PLATFORMU

AKRA FM

Feyz-ül Furkân Meal Dersleri

FACEBOOK
KURBAN ORGANİZASYONU

Kişisel Gelişim ve Yönetim

7 MİLYAR ÜMMET 7 MİLYAR KELİME-İ TEVHİD SALAVAT